Portfele Trezor – jakie możliwości oferuje nam portfel sprzętowy?
Trezor to jedna z dwóch najpopularniejszych marek związanych z produkcją portfeli sprzętowych. To popularny wybór ze strony osób, które pragną zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut. Portfele Trezor są rozwijane od 2013 roku. Na ten moment na rynku pojawiły się dwa modele: One oraz Model T. Oba urządzenia można bez trudu zakupić przez Internet. W tym miejscu przybliżmy działanie portfela sprzętowego Trezor oraz omówimy jego największe zalety.
Czym właściwie jest portfel sprzętowy?
To niewielkie urządzenie, które zaprojektowano i stworzono z myślą o bezpieczeństwie kryptowalut. Swoim wyglądem przypominają poniekąd pendrive lub odtwarzacz MP3. Posiadają pamięć wewnętrzną, na której można zapisać aplikacje potrzebne do przechowywania oraz obsługi kryptowalut. Urządzenia można połączyć z komputerem lub urządzeniem mobilnym, na którym posiadamy program do zarządzania. W ten sposób dodajemy nowe kryptowaluty, instalujemy aplikacje, a także realizujemy interesujące nas płatności.
Portfele sprzętowe pojawiły się w 2013 roku. Na przestrzeni lat doczekaliśmy się wielu firm, ale tylko dwie odniosły globalny sukces. Jest to firma SatoshiLabs odpowiadająca za portfele Trezor, a także firma Ledger. Głównym atutem portfela sprzętowego jest pełne bezpieczeństwo zdeponowanych kryptowalut. To także duża wygoda i coraz większa funkcjonalność.
Trezor One – pierwszy portfel sprzętowy na kryptowaluty
Być może wcześniej istniały inne projekty, ale to Trezor One odniósł sukces i stał się pierwszym, uznanym portfelem sprzętowym. To niewielkie urządzenie o prostokątnym kształcie, zwężane ku dołowi. Posiada monochromatyczny ekran oraz dwa przyciski. Łączy się z komputerem lub urządzeniami mobilnymi przez kabel USB. Gdy jest niepodłączony, możemy sprawdzić ilość kryptowalut przechowywanych w urządzeniu. W sumie, można tu przechowywać nawet kilkaset różnorodnych walut cyfrowych!
Portfele Trezor One błyskawicznie zjednały sobie zainteresowanie ze strony użytkowników walut cyfrowych. Cieszą się popularnością wśród inwestorów, a także osób, które każdego dnia korzystają z kryptowalut do opłacania codziennych zakupów oraz usług. Mimo upływu lat, portfel stworzony w 2013 roku wciąż jest popularnym wyborem ze strony użytkowników. Plusem jest jego cena. Nowe urządzenie zakupimy obecnie za ok. 200 PLN. Początkowo było ono kilkukrotnie droższe.
Trezor Model T – ulepszona wersja z 2019 roku
W roku 2019 swoją premierę miał nowoczesny portfel Trezor T. Jest on bardzo podobny do poprzedniej wersji, ale posiada większy i ładniejszy ekran. W kwestii łączności nic się nie zmieniło. Wciąż możemy go połączyć kablem USB. Niestety, nie wdrożono modułu Bluetooth, co stanowi sporą wadę, biorąc pod uwagę, że znajdziemy już takie portfele. Plusem jest jednak większa funkcjonalność, możliwość przechowywania setek kryptowalut w jednym miejscu, a także znacznie uproszczona obsługa, dzięki czemu, portfele Trezor model T sprawdzą się także w rękach początkujących osób.
Nowe urządzenie firmy Trezor zostało bardzo ciepło przyjęte przez fanów. Na jego temat pojawiło się wiele pochlebnych recenzji. Nie może zatem dziwić fakt, że przez pierwszy rok obecności na rynku, portfel zanotował bardzo dobre wyniki sprzedaży. Sporym minusem jest jednak cena. Nowy model Trezora kupimy aktualnie za ok. 800 złotych.
Jakie korzyści oferują nam portfele Trezor?
Portfele sprzętowe są dedykowane wszystkim ludziom, którzy chcą zagwarantować swoim walutom cyfrowym maksymalne bezpieczeństwo. Są to tzw. cold wallety, co oznacza, że kryptowaluty są przechowywane w środowisku offline, gdzie nie mogą paść ofiarą hackerów. Portfele Trezor T znacznie poprawiły funkcjonalność. Dzięki wygodnej aplikacji menagera, użytkownik może wygodnie zarządzać zdeponowanymi środkami, a jednocześnie, wysyłać przelewy oraz opłacać codzienne transakcje.
Zaletą jest także niewielki rozmiar, dzięki czemu, Trezor T można wziąć ze sobą w każde miejsce. Obsługa wielu aplikacji sprawia, że na jednym urządzeniu możemy zdeponować setki różnych kryptowalut, a lista ta jest ciągle aktualizowana. Fakt, faktem, na najnowsze portfele Trezor trzeba wydać niemałe pieniądze, jednak biorąc pod uwagę pełne bezpieczeństwo, wygodę użytkową oraz trwałość tego urządzenia, jest to dobra inwestycja długoterminowa.
Konfiguracja portfela Trezor – o czym musimy pamiętać?
Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia zostaniemy poproszeni o podłączenie urządzenia do komputera lub urządzenia mobilnego. W ten sposób ściągniemy najnowszą wersję oprogramowania, a także aplikację do zarządzania kryptowalutami. Kluczowe jest również zapisanie klucza seed złożonego z 12 lub 24 losowych wyrazów. Pamiętajmy, że jest to kopia zapasowa, która pozwoli odtworzyć portfel, gdy urządzenie zostanie skradzione, zniszczone lub zgubione. Użytkownik powinien się również zatroszczyć o silny i unikalny kod PIN ustawiany na urządzeniu. W ten sposób przyczyniamy się do większego bezpieczeństwa portfeli sprzętowych.
Gdzie można zakupić portfele Trezor?
Jeszcze dwa lata temu, jedynym sposobem było zamówienie portfela z oficjalnej strony internetowej firmy SatoshiLabs. Aktualnie możemy również zamówić produkt ze sklepów zajmujących się oficjalną dystrybucją urządzeń. W Polsce funkcjonuje przynajmniej kilka takich sklepów. Kilka słów przestrogi: nigdy nie kupujmy portfeli sprzętowych z niepewnych źródeł. Bardzo złym pomysłem jest także zakup używanego urządzenia. Tylko nowy, nieodpakowany portfel Trezor zagwarantuje nam pełne bezpieczeństwo, którego oczekujemy. Przeczytaj powiązany artykuł: https://infocrypto.pl/trezor-t-opinie-sklep-cena-w-polsce/
Czy warto zainwestować w portfel sprzętowy Trezor?
Jeśli często korzystasz z walut cyfrowych lub posiadasz tokeny o bardzo dużej wartości, tak, portfel sprzętowy to ogromne udogodnienie, które sprawi, że użytkowanie kryptowalut będzie dużo wygodniejsze, a zarazem bezpieczniejsze. Portfele Trezor to sprawdzona marka, która od 2013 roku na bieżąco rozwija technologię i wprowadza nowe funkcje, których oczekują użytkownicy. A zatem, zakup takiego urządzenia jest dobrą i przemyślaną inwestycją.