7 rzeczy, które musisz zrobić, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny

7 rzeczy, które musisz zrobić, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny

Zakup pierwszego mieszkania to zawsze trudna decyzja. Być może byłoby łatwiej, gdyby nie to, że niestety przy naszych dochodach zawsze musimy wspierać się kredytem hipotecznym. To wieloletnie zobowiązanie, warto więc je dokładnie przemyśleć i jak najlepiej przygotować się do sięgnięcia po ten ogromny kapitał.

Zgromadź pieniądze na wkład własny

Mieszkania nie kupuje się z dnia na dzień. Można wpaść wprawdzie na taki pomysł, ale nie powinien on być spontaniczny, a potrzeba jest czasu, choćby na to, aby uzbierać na wkład własny. 20% to minimum, ale pamiętajmy o dodatkowych kosztach: opłatach notarialnych, przeprowadzce czy ewentualnym remoncie.

Zbuduj poduszkę finansową

Czeka cię potężne zobowiązanie, warto się na nie przygotować. Musisz mieć swoje pieniądze na tzw. wszelki wypadek. Życie jest nieprzewidywalne i nie wszystkie niespodzianki są przyjemne. Nie można przeznaczyć wszystkich pieniędzy na wkład własny, trzeba zostawić sobie jakieś pieniądze na funduszu rezerwowym, po to, aby w razie czego, można by spłacić, chociaż kilka rat.

Spłać inne kredyt

Nie sięgaj po kredyt hipoteczny, dopóki nie spłacisz wszelkich innych długów. Jeśli brałeś pożyczki na komercyjne zakupy, masz debet czy kredyt, najpierw pospłacaj wszystkie swoje pożyczki. Po prostu trudno ci będzie żyć, jeśli będziesz mieć dużo zobowiązań. Spłata długów i rezygnacja z kart płatniczych, nawet jeśli ich nie używasz, znacząco zwiększą twoją zdolność kredytową.

Sprawdź swoją historię w BIK

To wyjątkowo ważne, jeśli masz za sobą jakieś błędy młodości. Zrobisz to zupełnie za darmo, a w ten sposób nie będziesz zdziwiony, jeśli np. otrzymasz odmowę. To bardzo ważne, na twoją ocenę wpływa wiele czynników, przede wszystkim regularność spłaty dotychczasowych kredytów i systematyczność. Być może musisz się wstrzymać przez jakiś czas z zakupem, aby twoje drobne grzeszki uległy zatarciu.

Złóż wniosek w kilku bankach

Proces ubiegania się o kredyt jest czasochłonny, a każdy bank ma swoje kryteria oceny zdolności kredytowej. Każdy też w nieco inny sposób oblicza raty, marże i prowizję. Warto sprawdzić w kilku bankach, jakie są nasze możliwości i jaka będzie nasza ocena.

Nie kupuj ponad stan

Niestety, to przywara nas wszystkich. Polska megalomania jest ogromna i kochamy popisywać się swoim majątkiem i dobrobytem. Pamiętajmy tylko, że ten dobrobyt jest na kredyt i nadmiernie wysokie raty mogą nas po prostu kosztować wiele wyrzeczeń.

Zadbaj o swoją pozycję w pracy

To ważne, aby twoja sytuacja była stabilna i byś nie musiał martwić się o stałe dochody. Buduj starannie pozycję, dbając o dobre relacje z szefem i współpracownikami. Rozwijaj się stale, ucz i nie ustawaj w wysiłkach, aby stale zwiększać swoje dochody.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )