10 rzeczy, które musisz zrobić, aby podnieść wartość mieszkania przed sprzedażą

10 rzeczy, które musisz zrobić, aby podnieść wartość mieszkania przed sprzedażą

Zbycie nieruchomości jest stosunkowo proste, ale sporą sztuką jest uzyskanie za nią jak najlepszej ceny w krótkim czasie. Czas i zaniedbania robią swoje. Warto poprawić kilka drobiazgów, aby podnieść wartość lokalu.

Sprzątanie

Generalne porządki to podstawa. Nic tak nie zniechęca potencjalnego kupca, jak kurz i brud, czy wieloletni tłuszcz, osadzony na szafkach kuchennych. Musisz pozbyć się kilkuletnich zaniedbań i zrobić to skrupulatnie i bez litości. Na pewno zajmie to sporo czasu, ale będzie się opłacać.

Porządki w garażu, piwnicy i na balkonie

To te miejsca, o których często zapominamy, zwłaszcza że nie wliczają się do metrażu lokalu, wiec teoretycznie nabywca za nie, nie płaci. W praktyce może to być ogromny atut, bo atrakcyjny balkon, na którym ustawimy kilka roślin stanie się wspaniałym miejscem wypoczynku, które w końcu potencjalny klient otrzymuje gratis, prawda?

Drobne naprawy

Nie ma nic gorszego niż kapiąca z kranu woda czy nieprzyjemny zapach unoszący się z rur. Trzeba koniecznie wymienić uszczelki i zadbać o odświeżenie odpływów i toalet. Koszt uszczelek to kilka złotych, a baterię umywalkową kupisz w markecie za maksymalnie kilkadziesiąt. Równie niedrogie są chemiczne środki do udrożniania rur. To niewielkie kwoty, które na pewno się zwrócą.

Malowanie

To także niewielka inwestycja finansowa, bo same farby są bardzo tanie. Najkorzystniej jest wybrać jasne, pastelowe kolory, bo one optycznie powiększają przestrzeń i lokal wydaje się widniejszy.

Uproszczenie wystroju

Pozbądź się wszystkich, czego się da. Graciarnie robią przygnębiające wrażenie, w dodatku mieszkanie z dużym nagromadzeniem mebli i sprzętów wydaje się optycznie mniejsze. Tak naprawdę, dla potencjalnego kupca, im puściej, tym lepiej. Łatwiej jest wyobrazić sobie potencjalne zagospodarowanie lokalu.

Zmiana oświetlenia

Nie ma nic gorszego, niż goła żarówka wisząca pod sufitem na obskurnym kablu. Ładne światło LED to naprawdę groszowy wydatek, podobnie jak najprostszy papierowy abażur, a wrażenie jest od razu lepsze.

Firanki

Ciężkie kotary, ciemne zasłony sprawiają, że mieszkanie wydaje się małe i ciemne, a to zawsze sprawia przygnębiające wrażenie. Zainwestuj kilka złotych w lekkie firanki i powieś je na najtańszym karniszu rurkowym, a lokal zyska na przytulności.

Klatka schodowa

To część wspólna, więc bardzo trudno jest ją poprawić bez pomocy innych użytkowników, ale na pewno można sprawić, że zrobi lepsze wrażenie. Odśwież drzwi wejściowe, zamontuj na nich numer mieszkania i połóż wycieraczkę. Zdecydowanie wpłynie to na poprawę wyglądu, podobnie zresztą jak świeżo umyta podłoga.

Zbudowanie przytulnej atmosfery

Oświetlenie, firanki, świeża farba na ścianach to podstawa, ale równie ważny jest odświeżacz powietrza i kilka kwiatów w wazonie. Mieszkanie wygląda lepiej, a estetyka sprawia, że wydaje się zdecydowanie bardziej zadbane.

Atrakcyjne zdjęcia

To jedyny moment, gdy może być warto zainwestować w pomoc fachowców. Ładne zdjęcia, na których lokal wygląda atrakcyjnie to trzy czwarte sukcesu, w przypadku ogłoszeń zamieszczanych w Internecie. Nie ma się co oszukiwać, żyjemy w kulturze obrazków i bardzo istotne jest, jakie będzie pierwsze wrażenie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )