Wszystko, co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji w swoim domu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji w swoim domu

Nikogo nie trzeba przekonywać, że lato w naszej strefie klimatycznej może być bardzo uciążliwe. Znoszenie upałów na tak wysokim poziomie staje się nie do zniesienia.

Dziś przyjrzymy się sposobom na zapewnienie chłodu w domu. Przyjrzymy się także dostępnym opcjom i zdecydujemy, która z nich jest najlepsza.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzatory przenośne są nieco prostszą wersją klimatyzatorów tradycyjnych. Nie wymagają instalacji i można je łatwo przemieszczać – wystarczy odłączyć zasilanie. Są niedrogie w zakupie i eksploatacji, ale są mniej wydajne i bardziej hałaśliwe niż klimatyzatory do zabudowy.

Do wyboru jest wiele opcji: urządzenia pojedyncze, split, monoblokowe i dwururowe, jednorurowe, pokojowe i klimatyzatory. Większość z nich wymaga odprowadzenia ciepła na zewnątrz. Rura musi być poprowadzona przez otwór okienny (odpowiednio obudowany, aby zapobiec powrotowi ciepłego powietrza do pomieszczenia) lub otwór w ścianie w celu odprowadzenia spalin. Klimatyzatory działają inaczej. Chociaż czynnik chłodniczy w nich jest taki sam jak w tradycyjnych klimatyzatorach, jest on mniejszy i dlatego ich wydajność jest niższa.

Klimatyzatory przenośne mają tę wadę, że są mniej wydajne i emitują więcej hałasu niż klimatyzatory tradycyjne. Nawet najcichsze urządzenia mogą nadal emitować dużo hałasu, co stanowi problem. Nie będą one chłodzić mieszkań tak skutecznie.

Wygrywa jednak łatwość instalacji. Nie ma czegoś takiego. Wystarczy wnieść klimatyzator do pokoju i podłączyć go do prądu. Jest to również znacznie tańsze rozwiązanie.

Tradycyjna klimatyzacja

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu klimatyzacja była dostępna tylko dla budynków komercyjnych, biur, restauracji i innych budynków użyteczności publicznej. Klimatyzacja stała się bardziej popularna ze względu na rosnące temperatury. Rosnąca konkurencja między firmami zajmującymi się tym zagadnieniem doprowadziła do unormowania jej cen.

Sprawdź ranking klimatyzatorów dostępny na stronie https://zyciebezsmogu.pl/ranking,ranking-klimatyzatorow.html

Rodzaje klimatyzatorów

Najpopularniejszym i najłatwiejszym w montażu jest klimatyzator ścienno-sufitowy typu split. To klasyczne urządzenie, które można zamontować na suficie lub na ścianie. Nowoczesny design bez problemu wpisuje się w aranżację, nie stwarzając problemu wizualnego. Jednostka zewnętrzna w zależności od potrzeb może być zamontowana na dachu, balkonie lub pod oknem.

  • Podłogowe – trudniejsze, wymaga więcej wysiłku podczas instalacji, jest droższe, ale jest też bardziej wydajne. Mimo że mogą być kosztowne, ich wydajność jest ogromna. Można je stosować w miejscach, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na jednostkę ścienną.
  • Kasetonowe – Klimatyzatory kasetonowe są bardzo wydajne i charakteryzują się doskonałą dystrybucją powietrza. Wymagają jednak montażu w suficie podwieszanym. Klimatyzatory kasetonowe można zamontować w suficie za pomocą technologii kasetowej. Powietrze jest rozprowadzane w sposób równomierny przez 4 kanały. Ze względu na swoją wysoką wydajność są często stosowane w dużych pomieszczeniach.

Pogłoski o szkodliwości klimatyzacji

Klimatyzacja jest często źle rozumiana. Często uważa się, że klimatyzacja wywołuje alergie. Jest to nieprawda. Klimatyzacja filtruje powietrze i sprawia, że jest ono czystsze. Systemy jonizacji powietrza są również dostępne w modelach wyższej klasy.

Innym mitem jest to, że szkodliwe bakterie i grzyby mogą się namnażać, powodując infekcje i choroby. Nic takiego nie ma miejsca, jeśli klimatyzator jest odpowiednio konserwowany i czyszczony co najmniej dwa razy w roku. Konserwacja jest łatwa dzięki specjalnym środkom grzybobójczym.

Jednak problem chorób jest często spowodowany niewłaściwym użytkowaniem. Regulacja temperatury, która powoduje różnice 20°C między mieszkaniem a środowiskiem zewnętrznym, może prowadzić do infekcji. Może to powodować takie choroby, jak katar, zapalenie zatok i inne problemy z układem oddechowym. Jeśli zachowasz zdrowy rozsądek i w upalne dni będziesz utrzymywać temperaturę na poziomie 23-25 stopni Celsjusza, nic złego się nie stanie. Idealna różnica temperatur powinna wynosić około 7 stopni Celsjusza.

Ważne jest, aby regulować prędkość i kierunek przepływu powietrza. Najlepiej jest umieścić klimatyzator w taki sposób, aby uniknąć nawiewu bezpośrednio na twarz. Wystarczy chłodne powietrze, które delikatnie krąży po pomieszczeniu i jest powoli wypuszczane.

Korzyści z klimatyzatora

Klimatyzacja, oprócz oczywistego komfortu chłodnych nocy i przyjemnego snu, oferuje wiele innych korzyści. Oczyszczanie powietrza jest doskonałym rozwiązaniem dla osób wrażliwych i alergików. Klimatyzacja usuwa również z powietrza nadmierną wilgotność, która może być szkodliwa dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jaki klimatyzator wybrać?

Przy wyborze klimatyzatora należy wziąć pod uwagę przestrzeń i jej rodzaj (zamknięta lub otwarta). Urządzenie powinno spełniać wszystkie wymagania dotyczące wydajności. Ważna jest również klasa energetyczna. Głównym obciążeniem finansowym związanym z klimatyzacją są nie tylko koszty instalacji, ale także energii elektrycznej. Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego, warto zainwestować w urządzenie o najwyższej klasie energetycznej.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )