Właściwości i zastosowanie wosku pszczelego
Wosk pszczeli tuż po miodzie stanowi najpopularniejszy produkt pszczelarski. Dawniej stosowano go przede wszystkim przy produkcji świec zapachowych. Dziś dzięki poznaniu jego cennych właściwości zastosowanie to stało się znacznie szersze.
Czym jest i jak działa wosk pszczeli?
Wosk pszczeli jest wyjątkową mieszaną wielu substancji, takich jak kwasy organiczne, estry, hydroksykwasy, jedno- i dwu-hydroksylowych alkohole czy węglowodory. W składzie substancji nie mogło zabraknąć również składników mających decydujący wpływ na przyjemny zapach wosku – chodzi tu o liczne pochodne kwasu propionowego, masłowego oraz walerianowego. Kwasy i alkohole zawarte w pszczelim wosku wykazują silne właściwości natłuszczające i chroniące skórę przed utratą wody – nic więc dziwnego w tym, że jest on coraz powszechniej stosowany w wysokiej jakości kosmetykach, bazujących na naturalnych i wartościowych składnikach.
Wosk pszczeli doskonale sprawdzi się jako główny składnik:
- kosmetycznych mleczek,
- maści,
- wosków do depilacji,
- preparatów przeznaczonych do leczenia trądziku,
- kremów,
- plastrów dermatologicznych.
- wygładzających pomadek,
- preparatów na łuszczycę,
- kosmetyków do stosowania przy pieluszkowym zapaleniu skóry,
- kosmetyków łagodzących oparzenia słoneczne,
- preparatów wspomagających walkę z pstrym łupieżem.
Jak stosować wosk pszczeli?
Wosk pszczeli stosować można zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. W pierwszym przypadku przybiera on najczęściej postać i kremów. Choć nie jest to jedyna forma, bowiem coraz częściej można spotkać tą substancję w wersji:
- opatrunków do leczenia ran (tu gaza umieszczona jest w specjalnej mieszaninie wosków),
- maści dostosowanych w swoich właściwościach do gojenia między innymi ran, wybroczyn krwawych, czyraków czy wyprysków.
Jak zostało już wspomniane, wosk pszczeli można stosować także wewnętrznie. W tym przypadku wybierać można pomiędzy następującymi produktami:
- zasklep miodowy do żucia doskonale sprawdzi się przy zapaleniu zatok, migdałków czy błon śluzowych nosa, gardła czy jamy ustnej. Dodatkowo dobrze sprawdzi się przy łagodzeniu objawów kataru siennego oraz astmy oskrzelowej;
- inhalacje parowe pomocne będą przy leczeniu różnego rodzaju zakażeń powstałych w obrębie jamy ustnej;
- okłady pomocne na dolegliwości reumatyczne
Jak długo w sposób bezpieczny można stosować wosk pszczeli?
W zależności od danego przypadku, preparaty powstałe na bazie wosku pszczelego w bezpieczny i skuteczny sposób stosować można od kliku dni do miesiąca. Choć teoretycznie w tym przypadku ryzyko przedawkowania w zasadzie nie istnieje, to jednak nie warto stosować produktów dłużej, niż jest to konieczne. Dawkowanie wosku pszczelego uzależnione jest od leczonego schodzenia, stosowania dodatkowych środków oraz indywidualnych potrzeb danego organizmu. Warto jednak mieć na uwadze, że preparaty zawierające wosk pszczeli mogą być niebezpieczne dla wszystkich osób zmagających się w alergią na wosk.