Rozmowa kwalifikacyjna – co może Cię na niej zaskoczyć?

Rozmowa kwalifikacyjna – co może Cię na niej zaskoczyć?

Nierzadko zmiana miejsca pracy okazuje się koniecznością. Poszukiwanie pracy to proces wieloetapowy, począwszy od sprawdzania aktualnych i dostępnych ofert, uzupełniania CV, a skończywszy na przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku, gdy przyjmujący aplikację zdecyduje się nas zaprosić na spotkanie. Gdy już staniemy przed tym wspaniałym, a zarazem stresującym wyzwaniem, warto poznać parę niespodzianek, które mogą nam się przydarzyć podczas spotkania z rekruterem.

Najczęściej zadawane pytania

Czas przeciętnej rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj trwa 20 minut w zależności od liczby stawianych pytań na dany temat. Do najczęściej poruszanych zagadnień przez rekrutera należą pytania o zainteresowania, doświadczenie, umiejętności, kursy i szkolenia oraz oczekiwania finansowe. Często jesteśmy obsypywani dodatkowymi pytaniami, które mogą nas zaskoczyć. Jakich kwestii mogą one dotyczyć?

5 przykładowych, trudnych pytań

1. Czemu Pan/Pani odszedł z tamtej pracy? – jest to dosyć wrażliwy temat, często dotyczący naszych osobistych spraw, dlatego pytanie to może być niewygodne dla większości kandydatów. Czasem zmieniamy pracę z powodu chęci przekwalifikowania, zdobycia nowego doświadczenia, przeprowadzki lub upodobań. Jednak istnieją również inne, niezbyt przyjemne podłoża zakończenia współpracy z wcześniejszym pracodawcą takie jak: konflikt, niewłaściwa atmosfera, zbyt niskie wynagrodzenie lub zwolnienie z określonych przyczyn. Oczywiście podczas rozmowy nie musimy „zwierzać się” z konkretnych powodów odejścia. Warto zacząć od podania mocnych stron pracy na poprzednim stanowisku, przechodząc do sedna i ogólnego wyjaśnienia, dlaczego już tam nie pracujemy. W tym celu możemy zaznaczyć, że lubiliśmy swoją poprzednią pracę, jednak z tego i tego powodu musieliśmy zmienić stanowisko/zakład.

2. Czego Pan/Pani się obawia w swojej pracy?– z pewnością trudno jest rozmawiać o swoich niedoskonałościach czy obawach, dlatego tego typu kategoria pytań jest dosyć kłopotliwa dla kandydata, powodując jeszcze większe uczucie stresu. Jeśli jednak zostaniemy zaskoczeni tym zagadnieniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinniśmy przede wszystkim pokazać swoją pewność siebie oraz skłonność do rozwiązywania problemów. Jakkolwiek nie oznacza to, że mamy podać banalną odpowiedź typu: „nie mam żadnych obaw”. Oczywiście możemy wymienić kilka kwestii, które mogą być dla nas przeszkodą, ale warto podkreślić naszą chęć do przezwyciężenia ewentualnych barier.

3. Proszę wymienić swoje słabe strony – wiemy dobrze, że o wiele lepiej jest rozmawiać o swoich zaletach niż wadach, dlatego jest to jedno z najtrudniejszych pytań, poruszanych przez pracodawcę podczas rozmowy. Oczywiście możemy wymienić kilka naszych osobistych cech, z których nie jesteśmy do końca zadowoleni, jednak warto zaznaczyć, że pracujemy nad swoimi niedociągnięciami i dążymy do lepszego, zmieniając pewne nawyki/zachowania na te najwłaściwsze.

4. Jak się Pan/Pani zachowa w danej sytuacji? (rekruter opisuje pewne zdarzenie, natomiast kandydat podaje pomysły, dotyczące sposobów postępowania w określonym przypadku) – tego typu zadania przypominają egzamin i bywają stresujące, dlatego ważne jest, by dokładnie się zastanowić nad treścią pytania zanim podamy konkretną odpowiedź. Nie zawsze sposób rozwiązania problemu/sytuacji kryzysowej jest dokładnie taki sam, jaki ma na myśli rekruter. Wobec tego zanim rozpocznie się rozmowa kwalifikacyjna, warto zrobić listę przykładowych pytań, dotyczących sytuacji, wymagających praktycznego rozwiązania, jakie może nam zadać rekruter oraz spróbować na nie odpowiedzieć.

5. Jak Pan/Pani radzi sobie ze stresem? – odpowiedź na to zagadnienie powinna być raczej rozbudowana niż jednoznaczna. Warto podać konkretne przykłady wzmacniania swojej odporności na stres typu ćwiczenia wyciszające lub poszukiwanie mocnych stron sytuacji kryzysowej oraz praktycznych rozwiązań.

Oto kilka, przykładowych pytań, które mogą sprawić Ci trudność podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że rekruter może poruszyć więcej innych, niewygodnych dla nas kwestii, dlatego warto być przygotowanym do takich sytuacji. Jednak należy wspomnieć o jednej, prostej koncepcji – stres powoduje blokadę i uniemożliwia prawidłową autoprezentację, dlatego musimy odnaleźć w sobie pozytywną energię, dzięki której podejdziemy do spotkania z dobrym nastawieniem. W końcu rozmowa kwalifikacyjna to nie egzamin na prawo jazdy, dlatego powinniśmy podchodzić do tego znacznie luźniej.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )