Projektowanie wnętrz krok po kroku
Projektowanie wnętrz to pracochłonny proces składający się z kilku etapów, który wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy. Co raz więcej osób decyduje się na podjęcie współpracy z architektem wnętrz, który przygotuje funkcjonalny projekt z dbałością o wszystkie nawet najmniejsze szczegóły. Nie każdy jednak wie, jak dokładnie wygląda proces projektowania wnętrz.
Jak przebiega proces przygotowywania projektu wnętrza?
Każdy plan wnętrza wykonywany jest przede wszystkim w oparciu o sugestie klienta, ponieważ to on ostatecznie musi czuć się dobrze z swoim mieszkaniu lub domu. Z tego względu pierwszym krokiem, jaki wykonuje architekt jest dokładne zbadanie potrzeb. Rozpoczęcie współpracy zaczyna się także od podpisania stosownej umowy. Architekt pyta klienta o jego preferencje, a bardzo często prosi także o wypełnienie ankiety oraz wskazanie przykładowych aranżacji, które szczególnie mu się podobają. Dzięki temu jest w stanie lepiej poznać oczekiwania klienta. Na tym etapie bardzo ważne jest także ustalenie budżetu, który klient może przeznaczyć na całe wykończenie wnętrz. Temat szerzej opisano na blogu http://www.ainprojektowanie.com/blog-wnetrzarski/
Inwentaryzacja wnętrza
Kolejnym istotną czynnością, która ma ogromny wpływ na wykonanie poprawnego projektu jest wizyta w mieszkaniu lub domu klienta i przeprowadzenie dokładnych pomiarów ścian oraz podłóg. Architekt sprawdza, czy są one równe, ponieważ nawet najmniejsze różnice mogą powodować późniejsze problemy np. związane z montażem mebli. Jeśli budynek jest jeszcze w budowie bazuje wtedy na planach otrzymanych od dewelopera lub wykonawcy budynku. W takiej sytuacji wszelkie różnice między rzeczywistymi pomiarami, a tymi zawartymi na planach są korygowane na sam koniec wykonywania projektu.
Układ funkcjonalny
Następnym krokiem jest przygotowanie rzutów pomieszczenia z góry z naniesionymi dokładnymi wymiarami. Ich głównym zadaniem jest nakreślenie ogólnego rozkładu wnętrza. Projektant przygotowuje kilka wersji zawierających różne ustawienie mebli, sprzętów oraz innych elementów, z których klient wybiera ten, który najbardziej mu odpowiada.
Projekt wizualny
Jest to etap, na którym do układu funkcjonalnego dodaje się poszczególne kolory ścian, podłogi, konkretne meble, oświetlenie oraz dekoracje. Najczęściej są one przygotowywane w formie kolorowych wizualizacji 3D, dzięki którym klient widzi, jak dokładnie będzie wyglądało jego wnętrze. Architekt przygotowuje je na podstawie konkretnych materiałów oraz mebli. Klient może więc wybrać się do sklepu i sprawdzić, jak na żywo one wyglądają, co ułatwia podjęcie decyzji.
Dokumentacja techniczna oraz kosztorys
Ostatnim krokiem jest przygotowanie dokumentacji oraz dokładnego kosztorysu. Projektant ustala wszystkie szczegóły z wykonawcami i zajmuje się naniesieniem na projekt najmniejszych nawet szczegółów, takich jak wnętrza mebli, czy kolory fug. Jest to najbardziej pracochłonny etap, który w zależności od wielkości pomieszczenia może trwać nawet kilka tygodni. Bardzo często do dokumentacji dołącza także kosztorys, dzięki czemu klient wie, z jakimi dokładnie kosztami wiąże się jego realizacja. Projektant nadzoruje także wykonywanie prac, co daje pewność, że wnętrze będzie ostatecznie wyglądało tak, jak w projekcie.