Nowe otoczenie domu
Czasy, kiedy ogrodzenia miały tylko chronić i dzielić, dawno już minęły. Teraz powinny dyskretnie i elegancko podkreślać charakter posesji.
Płoty to najbardziej uniwersalne instalacje ogrodzeniowe. Już w momencie postawienia rysują wyraźne granice posesji, a ponadto zajmują niewiele miejsca, a do tego są bardzo trwałe i dekoracyjne.
Zgodnie z panującą obecnie modą, dawne funkcje ochronne płotu zacierają się na korzyść estetyki i optymalnego gospodarowania przestrzenią. Potwierdza to oferta handlowa większości sklepów z akcesoriami ogrodniczymi. Każda forma ogrodzenia tworzy wyobrażenie o tym, co też kryje się w ogrodzie i jaki on może mieć charakter. Stąd forma, jak i materiał na płoty powinny w możliwie optymalny sposób podkreślać jego styl, a ponadto harmonizować z otoczeniem. Do ogrodów wiejskich pasują doskonale plecione płoty oraz płoty farmerskie. Ogrodzenia ze sztachet lub palików sprawiają już bardziej formalne wrażenie i zdają egzamin również na terenach podmiejskich oraz miejskich. Bardziej wymagającym polecamy płoty z kutego żelaza, które dzięki artystycznym umiejętnościom ich twórców są już nie tylko synonimem trwałości, ale także elegancji. I chociaż za luksu trzeba słono zapłacić, to raz poniesiony wydatek będzie procentował latami. W porównaniu z ogrodzeniem drewnianym czy stalowym, nie wymagają one tak częstej konserwacji, a jeśli zostaną ocynkowane, nie będą jej potrzebowały prawie wcale.
Prawdziwe piękno objawia się po latach
Wskutek działania deszczu i wiatru płoty nabierają bardziej szlachetnego wyglądu, a za sprawą ekspansywnej roślinności stapiają się coraz bardziej ze swoim otoczeniem. Widać to najlepiej na przykładzie drewnianych płotów kratowych i palisadowych. W podobnym guście utrzymane są płoty z siatki drucianej, które mimo niezbyt atrakcyjnego wyglądu są doskonałą podporą dla wiotkich pędów roślin ozdobnych.
Mury są bez wątpienia najbardziej masywnymi ze wszystkich rodzajów ogrodzeń, a mimo to potrafią wyglądać bardzo lekko i swobodnie. Wykorzystywane do ich budowy kamienie, cegły i elementy betonowe dostępne są w tak olbrzymim asortymencie, że harmonijne wkomponowanie ogrodzenia w plan ogrodu stało się bardzo proste.
Nieraz wystarczy rozejrzeć się po okolicy. Poniewierające się na polach i w przydrożnych rowach kamienie czy wygrzebane z hałdy gruzu cegły i kawałki betonu to równie wartościowy materiał na mury co towar zakupiony w sklepie, zwłaszcza jeśli ogrodzenie ma mieć charakter mniej formalny. Najlepiej, jeśli pojawia się on już w innym miejscu posesji – stąd tak ciekawy wygląd domów otoczonych murem z tej samej cegły.
Elementy z betonu znowu są modne
Tańsze prefabrykowane elementy z betonu nie budzą już takiego entuzjazmu jak kiedyś, głównie dlatego, że wyglądają dość smutno. Jakby wyczuwając potrzeby klientów, producenci zaczęli je zmieniać, wprowadzając m.in. elementy ażurowe, w dodatku w różnych kolorach. Ich bardziej złożonym wariantem są tzw. systemy wyposażone w nisze do sadzenia roślin, ułatwiające nadawanie ogrodzeniu naturalnego wyglądu.
Mury, tak samo jak większość elementów ogrodowej architektury, muszą się opierać na solidnym fundamencie. Ważne jest, aby jego warstwy ściśle do siebie przylegały, bo tylko wtedy cała konstrukcja (szczególnie suche mury) nie straci stabilności. Mury nie są ani łatwe do postawienia, ani też ekonomiczne – zarówno pod względem ceny, jak i zajmowanego miejsca. Gwarantują jednak poczucie bezpieczeństwa i trwałość przez wiele lat. Niektóre z nich są bardzo dekoracyjne.
W dalekiej przeszłości żywopłoty spełniały zupełnie inne funkcje niż obecnie: chroniły przed dziką zwierzyną, dostarczały pożywienia, a także materiału opałowego. Mimo to uważa się, że to właśnie one zapoczątkowały istnienie pierwszych ogrodów ozdobnych.
Szerokie spektrum roślin żywopłotowych obejmuje podatne na cięcie drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste, jak i liczne gatunki roślin na żywopłoty swobodnie rosnące. Taka różnorodność oznacza dla niektórych poważne problemy z doborem roślin.
Jaki ogród taki żywopłot
Najpierw należy sobie zadać pytanie, jaki typ żywopłotu pasuje najlepiej do naszego ogrodu. Jeśli dysponujemy dużą ilością miejsca, możemy sadzić żywopłoty swobodnie rosnące. Z uwagi na wynikającą już z nazwy formę wzrostu, a także ich przeznaczenie, krzewy powinno sadzić się w dwóch rzędach na pasie ok. trzech metrów. Bardziej oszczędnym wariantem są nasadzenia jednorzędowe, tworzone ze znacznie mniejszych roślin, takich jak pięciornik krzewiasty i pigwowiec japoński. Wszystkie tego typu żywopłoty są łatwe w pielęgnacji, gdyż nie wymagają formującego cięcia. Jedynie krzewy kwitnące powinny być co jakiś czas prześwietlane.
Żywopłoty formowane zadomowiły się głównie w małych ogrodach. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a mimo to spełniają liczne funkcje użytkowe. W czołówce najczęściej sadzonych gatunków znajdują się m.in. żywotnik zachodni, grab pospolity oraz ligustr pospolity. Obok nich dużym uznaniem cieszą się liczne odmiany cyprysika Lawsona w kolorach żółtego do fioletowego oraz drogi, ale za to bardzo żywotny, cis pospolity.
Najlepsze miesiące do sadzenia żywopłotów z roślin zrzucających liście to październik i listopad. Wiecznie zielone gatunki liściaste i iglaste sadzi się od marca do maja. aby utrzymać żywopłot w optymalnej kondycji, strzyżemy go dwa razy w roku, najpierw na przełomie maja i czerwca, a później na przełomie listopada i grudnia. Mniej wprawionym przypomnieć należy, że błędy w cięciu cisu, grabu pospolitego oraz laurowiśni wschodniej możemy skorygować poprzez silne przycięcie całej korony.