Nasiona konopii siewnej – hit czy kit?

Nasiona konopii siewnej – hit czy kit?

Przed wojną nasiona konopi siewnej gościły w prawie każdym polskim gospodarstwie. Po wojnie całkowicie zniknęła z polskich stołów, aby po latach znów wrócić z impetem. Czy konopia siewna tym razem zostanie z nami na dłużej, czy jest to tylko chwilowa moda tego pokolenia.

Fascynująca kariera – nasiona konopii siewnej

Konopia siewna była znana i z sukcesem wykorzystywana już za czasów pradawnych Słowian. Z rośliny wykorzystywano wszystkie jej części. Z łodyg wytwarzano materiały i liny, z liści napary a nasiona konopii stanowiły bogate źródło białka w diecie Słowian.

Podobną karierę konopia robiła w innych krajach na całym świecie. Była chętnie wykorzystywana w przemyśle tekstylnym i spożywczym. Do lat 40 w Polsce przędza konopna była głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji tkanin i ubrań.

Zmiana nastąpiła po wojnie, kiedy to w Stanach Zjednoczonych podpisano Marihuana Tax Act. Dokument ten zakazywał uprawy i posiadania konopi siewnej. Echo tej decyzji odbiło się również na rynkach europejskich, gdzie również ograniczono uprawę tej rośliny.

Jednak w dobie kryzysu ekologicznego, konopia siewna coraz chętniej powraca do globalnej dyskusji. A to m.in. za sprawą swoich właściwości i możliwości wykorzystania tej rośliny niemal w 100%. Dodatkowym jej atutem jest niskie zużycie wody w procesie uprawy, co dodatkowo czyni konopie atrakcyjną opcją w krajach z deficytem wody pitnej.

Jak stosować nasiona konopi?

Jak już pisaliśmy wcześniej, konopia może być wykorzystana niemal w 100%. Łodygi są wykorzystywane do produkcji nie tylko przędzy, ale także betonu. Z liści można przygotowywać napary i herbatki, a kwiaty służą, np. do produkcji olejków CBD stosowanych na szereg dolegliwości zdrowotnych.

Natomiast nasiona konopii są od stuleci chętnie stosowane w przemyśle spożywczym. Coraz częściej mówi się o nich jako o kolejnym „super food”. A to dzięki zawartości w nasionach wielu witamin, minerałów i aż 10 aminokwasów. To sprawia, że spożywanie nasion konopi wpływa korzystnie na układ trawienny i krwionośny, znacznie obniżając ryzyko zachorowań na choroby serca.

Nasiona konopi siewnej dostępne są w sklepach spożywczych, najczęściej na dziale z ekologiczną żywnością. Nasiona możemy kupić w postaci kaszy łuskanej, niełuskanej oraz mielonych ziaren. Ta ostatnia forma jest szczególnie wygodna, jeżeli chcielibyśmy przygotowywać pożywne koktajle z dodatkiem konopi. Popularny staje się również olej tłoczony na zimno, który możemy dodawać do sałatek i sosów.

Olej z nasion konopi jest też z sukcesem wykorzystywane do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Konopia ma właściwości regeneracyjne i nawilżające. Dlatego w drogeriach coraz częściej możemy spotkać kremy i olejki z dodatkiem CBD.

Bogactwo składników w nasionach konopi

Jak pisaliśmy wcześniej nasiona konopii wyróżniają się bogactwem składników mineralnych, witamin i aminokwasów. W ich składzie znajdziemy sporą dawkę witaminy E, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu oraz cynku. Jest też doskonałym źródłem białka o przyswajalności wyższej niż np. białko soi. Jest to doskonała wiadomość dla osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, które pragną włączyć do swojej diety wartościowe, roślinne białka.

Warto również zwrócić uwagę na zawartość w siemieniu konopnym kwasów tłuszczowych, których spożycie wpływa na obniżenie cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału oraz innych chorób serca. Konopia siewna posiada doskonałe proporcje kwasów omeg 6 i omega 3, dzięki czemu jej spożywanie wykazuje działanie prozdrowotne.

Analizując składniki odżywcze nasion konopi, należy zwrócić uwagę, że konopia siewna to roślina, która nie zawiera psychoaktywnych składników chemicznych. A więc spożywanie nasion jest w 100% bezpieczne dla zdrowia również dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Jedynie kwiaty konopi zawierają śladowe ilości THC (tetrahydrokannabinol).  Jednak zawartość tego składnika poniżej 0,2 %, nie powoduje zmian w zachowaniu, nawet przy większym spożyciu. Dlatego siemię konopne jest polecane jako wartościowy składnik zdrowej i zrównoważonej diety.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )