Licencje transportowe, a poruszanie się pożyczonym środkiem transportu
Licencje transportowe to skomplikowany temat dla osób otwierających działalność w zakresie transportu drogowego, ale także dla przedsiębiorców, którzy potrzebują wprowadzić zmiany lub… obecny środek transportu uległ awarii. Już na wstępie przeraża ogrom warunków jakie trzeba spełnić i dokumentów, które należy złożyć, a dodatkowo jeżeli firma nie posiada odpowiednich certyfikatów i zezwoleń, to niestety, ale wszystko musi zorganizować samodzielnie lub przy pomocy firm świadczących usługi w zakresie licencji transportowych.
Licencje transportowe w transporcie drogowym
Licencję transportową musi posiadać każde przedsiębiorstwo, które prowadzi zarobkowy przewóz towarów, rzeczy i ludzi. W zależności od tego na jakim terenie chcemy dokonywać transportu (w kraju lub zagranicą) będziemy potrzebować licencji transportowej krajowej lub międzynarodowej. Jeżeli już uporamy się ze wszelkimi formalnościami i szczęśliwie otrzymamy dokument dający nam możliwość wystartowania z przewozem, musimy liczyć się z awaryjnymi sytuacjami, które mogą mieć miejsce.
Zmiany w przedsiębiorstwie, zmiany w licencji
Warto wiedzieć, że wiele zmian jakie zachodzą w naszej firmie wymagają formalnego zgłoszenia i zmian w licencjach transportowych. Mowa tutaj między innymi o:
- wymianie taboru,
- zmianie numerów rejestracyjnych pojazdów,
- zmianie prawa dysponowania pojazdem,
- zmiana nazwy firmy lub adresu w licencji,
- zmianie osoby zarządzającej przedsiębiorstwem,
- nabyciu nowego pojazdu, który będzie wykorzystywany przez firmę w transporcie drogowym
Wszystkie dane, które zostają zawarte w licencji transportowej, a w czasie prowadzenia firmy ulegają zmianie, muszą być na bieżąco zgłaszane i aktualizowane.
Pożyczony środek transportu drogowego
Aby poruszać się jakimkolwiek samochodem wykorzystywanym w transporcie drogowym, samochód ten musi być zgłoszony do licencji. I jeżeli dopiero co nabyliśmy tabor, albo go wymieniliśmy, to mamy odpowiednie zezwolenia. Nie mniej w przypadku awarii naszego środka transportu zostajemy pozbawieni możliwości wykonywania zleceń, a co za tym idzie cierpi nasza reputacja i tracimy możliwość zarobku do czasu naprawy auta.
Istnieje możliwość, która pozwala nam na poruszanie się pożyczonym środkiem transportu, pod warunkiem, że przed wyruszeniem w trasę zostanie on zgłoszony do naszej licencji. Temat poruszania się nie naszym autem, busem czy TIR-em, nie jest jednak prosty. Na zgłoszenie pojazdu lub jakiejkolwiek zmiany w przedsiębiorstwie mamy do 28 dni od momentu powstania zmiany. Jeżeli dokonujemy transportu pożyczonym samochodem i w trakcie kontroli będziemy mogli udowodnić, że pojazd został zgłoszony do licencji, nie powinniśmy ponieść żadnych konsekwencji finansowych.
Warto mieć jednak na uwadze, że pomimo iż na zgłoszenie pojazdu do licencji mamy do 28 dni, to wyruszając w drogę pożyczonym samochodem (lub nawet nowo nabytym) musi on już w tym momencie być zgłoszony. Nie może być tutaj sytuacji, że kierowca wyjeżdża z przedsiębiorstwa, realizuje zlecenie i załóżmy po 10 dniach dokonuje zgłoszenia pojazdu do licencji. Zawsze pierwsze jest zgłoszenie, następnie podejmowanie działań transportowych.
Pamiętajmy też, że o ile możemy poruszać się pożyczonym pojazdem 9o ile został najpierw zgłoszony do licencji), to nie mamy już możliwości pożyczenia samej licencji. Licencje transportowe, są trochę jak dowody osobiste dla osób prywatnych. Nikt nie może posługiwać się nie swoim dowodem, bo nie jest to zgodne z prawem i podobnie działa to w przypadku licencji. Licencje transportowe należą do konkretnego przedsiębiorstwa. Nie ma żadnego przepisu prawnego, który mówiłby o tym, że ową licencję możemy pożyczyć, odsprzedać lub wynająć.