Kupujemy pierwszy czaprak dla konia

Kupujemy pierwszy czaprak dla konia

Jeśli chcemy jeździć konno potrzebujemy kilku istotnych rzeczy dla siebie jak i dla konia. Musimy pamiętać przede wszystkim o komforcie i dobru konia. Jedną z bardziej istotnych rzeczy jest czaprak. W tym artykule dokładnie opiszemy wszystko na temat czapraków oraz jaki czaprak wybrać, gdy kupujemy go pierwszy raz.

Kupujemy pierwszy czaprak!

Czaprak to bardzo istotny element znajdujący się pod siodłem. Pełni on głównie funkcję ochronną, a ładny wygląd to tylko dodatkowa zaleta. Chroni on konia przed otarciami, zadrapaniami oraz amortyzuje nacisk siodła na skórę i kręgosłup konia. Dzięki niemu siodło na koniu nie przesuwa się oraz nie brudzi od potu i kurzu.

Na rynku mamy ogromny wybór czapraków, a więc jaki czaprak mamy wybrać?

Na początku musimy wiedzieć, w jakim kierunku chcemy iść. Skoki, ujeżdżanie, czy zwykłe jazdy rekreacyjne? Musimy pamiętać również, żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Rozmiar Pony przeznaczony jest dla kucyków, a rozmiar Full dla dużych koni.

Czapraki skokowe i czapraki ujeżdżeniowe – jaka jest różnica?

Czapraki skokowe są nieco mniejsze i bardziej wyprofilowane, niż czapraki ujeżdżeniowe. Zazwyczaj czaprak skokowy posiada około 2,5 cm grubości. Ich zadaniem jest amortyzacja wszystkich ruchów, obtarć i nacisków. Za to czapraki ujeżdżeniowe są dłuższe i ich kształt przypomina trochę prostokąt.
Czapraki te wykonane są z bawełny, a dodatkowo są pikowane. Czapraki ujeżdżeniowe są cieńsze niż czapraki skokowe. Ich grubość to ponad 1 cm grubości. Ten rodzaj czapraka nie zagwarantuje nam 100% amortyzacji pomiędzy siodłem, a grzbietem konia. Dlatego ten czaprak nie jest używany do skoków. Ochroni skórę konia przed ewentualnymi otarciami i obrażeniami oraz siodło przed potem konia. Więc jest bardzo podobny do skokowego, jednak nie posiada aż tyle amortyzacji.

Czy kolor ma znaczenie?

Otóż nie. Kolor ma znaczenie jedynie na zawodach i jest to zazwyczaj kolor biały. Trzeba wtedy dostosować się do wymagań organizatorów, jednak na codziennych jazdach kolor nie ma znaczenia. Możemy wyposażyć się we wszystkie kolory tęczy i codziennie sprawdzać jaki odcień pasuje do maści naszego konia. Niektórzy producenci w swoich czaprakach mają funkcje zmieniania naszywek, które są mocowane na rzepy. Można dokupić takie naszywki osobno, dzięki czemu możemy codziennie dawać naszemu czaprakowi inny charakter, a i koszt naszywki będzie tańszy, niż koszt nowego czapraka.

Czaprak jest bardzo istotnym elementem do pracy z koniem. Na stronie https://firsthorseonthemoon.com/ znajdziesz bogaty asortyment czapraków w różnych kolorach i wzorach. Czapraki skokowe, ujeżdżeniowe i wiele innych akcesoriów jeździeckich. W tej ofercie znajdziesz również naszywki na rzepy do czapraków, o których była mowa w naszym artykule.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )