Jak wspierać najmłodsze dzieci w nauce?

Jak wspierać najmłodsze dzieci w nauce?

Dzieci, które od najmłodszych lat mają wyrobione poczucie odpowiedzialności i chęć do nauki, wcale nie jest tak wiele. Często rodzic ma dylemat jak skutecznie zachęcić dzieci do uczenia się, by nauka nie kojarzyła się wyłącznie z przykrym obowiązkiem. Spójrz na nasz poradnik i wybierz z niego najbardziej przydatne wskazówki dla siebie.

Nauka przez zabawę dla najmłodszych

By dziecko kojarzyło naukę z czymś przyjemnym, warto połączyć ją z zabawą. Przydatne w tym celu okażą się zabawki sensoryczne, dostarczające bodźców i w atmosferze zabawy wspierające w rozwoju różnych zmysłów. Zabawki edukacyjne, których jest szeroki wybór, niepostrzeżenie przemycają treści naukowe, do wydawać by się mogło wyłącznie aktywności rozrywkowej.

Zastanawiasz się jak szybko nauczyć dziecko czytania? Z pozoru może to się wydawać trudne, bo dziecko, któremu niełatwo jest przez dłuższy czas skupić uwagę na jednej czynności, często niechętnie zabiera się do samodzielnego literowania i prób czytania. Pomocne może okazać się czytanie z lektorem. To prosta metoda, do której nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Aby zorganizować czytanie z lektorem, niezbędna jest obecność osoby dorosłej, książki interesującej dziecko i samego malucha. Metoda ta polega na odczytywaniu na głos książki wraz z równoczesnym pokazywaniem dziecku czytanego tekstu. Gdy dziecko patrzy na tekst, a równocześnie słyszy dorosłego, wówczas nie tylko chłonie treść, ale i poznaje literki.

Materiały edukacyjne online – wsparcie w nauce szkolnej

Prócz tradycyjnych metod nauki, czyli podręczników i ćwiczeń szkolnych, warto zachęcać dziecko do korzystania z materiałów edukacyjnych online. To świetne wsparcie w nauce szkolnej, a przy tym w ciekawej dla dziecka formie. Interaktywne gry i zabawy powodują, że nie tylko łatwiej jest przyciągnąć uwagę malucha, ale i zatrzymać ją na dłużej, dzięki czemu korzyści z nauki są odczuwalnie większe.

Zachęcaj do rozwijania pasji i zainteresowań

Jeśli Twoje dziecko już od najmłodszych lat wykazuje zainteresowanie rysowaniem, śpiewaniem, wybraną dyscypliną sportu czy też inną aktywnością, wspieraj go w rozwoju. Zgłębianie własnych pasji i zainteresowań sprawia, że dziecko od najmłodszych lat poszerza swoje horyzonty, rozwija się w danej dziedzinie i będzie bardziej chłonne do nauki również innych, niezbędnych w szkole treści.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )