Jak rozpoznać trądzik grudkowy i jak sobie z nim radzić?

Jak rozpoznać trądzik grudkowy i jak sobie z nim radzić?

Zauważyłeś nieestetyczne grudki na swojej twarzy, które po dotknięciu wywołują ból? Prawdopodobnie masz do czynienia z trądzikiem. Zmian skórnych o podobnym wyglądzie jest jednak wiele, dlatego warto dobrze znać objawy trądziku, aby móc szybko się go pozbyć. Sprawdź, jak rozpoznać trądzik i jak sobie z nim radzić.

Trądzik grudkowy – jeden z rodzajów trądziku pospolitego

Trądzik jest ogólną nazwą obejmującą niemal wszystkie zmiany na skórze przypominające niewielkie grudki lub zaczerwienione wypryski. Jak się jednak okazuje, trądzik może być objawem wielu chorób o charakterze miejscowym lub ogólnym, a jego leczenie powinno być dopasowane do przyczyn występujących na skórze objawów.

Trądzik grudkowy jest jedną z najpopularniejszych odmian trądziku pospolitego często nazywanego młodzieńczym. Choć najczęściej występuje u osób w wieku dojrzewania, może mocno uprzykrzyć życie także osób dorosłych. Poznaj dobrze objawy trądziku grudkowego i sprawdź, jak z nim postępować.

Objawy trądziku grudkowego

Na początek warto przede wszystkim odróżnić trądzik grudkowy od popularnej wysypki występującej na podłożu alergicznym. Wysypka najczęściej ma charakter skupiony i obejmuje znaczną powierzchnię skóry nie tylko na twarzy. Trądzik z kolei objawia się pojedynczymi grudkami, które najczęściej występują na twarzy w okolicach czoła, nosa i brody.

Jak wygląda trądzik grudkowy? Osiąga wielkość od 1 mm do nawet 1 cm. Jest mocno wypukły, ponieważ w jego wnętrzu zgromadzona jest ropa. Toczący się wokół niego stan zapalny powoduje mocne zaczerwienienie samej grudki, jak i skóry w jej okolicach. Po dotknięciu możesz odczuć niewielki ból.

Jak złagodzić trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy występuje w miejscach widocznych, co wpływa na wygląd i samoocenę danej osoby. Nic więc dziwnego, że po zauważeniu pierwszego „pryszcza”, za wszelką ceną chcemy się go pozbyć. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wyeliminować przyczynę. Mogą być to zaburzenia hormonalne, stres, zła dieta czy czynniki środowiskowe np. zanieczyszczenia powietrza.

Wiele przyczyn trądziku grudkowego wymaga szerszego spojrzenia na organizm, stan zdrowia i styl życia. Aby jednak szybko zadziałać na zmniejszenie objawów schorzenia i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się grudek, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację skóry. Pamiętaj, aby wybierać do niej jedynie kosmetyki sprawdzone, niewywołujące alergii i o odpowiednim składzie.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa najczęściej wydziela zwiększoną ilość sebum, które bezpośrednio wpływa na zapchanie porów. Odpowiednie oczyszczanie twarzy powinno być zatem podstawą jej pielęgnacji. Nie możesz jednak używać do tego zbyt mocnych kosmetyków, aby nie wysuszyć skóry i nie wywołać odwrotnego efektu, który jeszcze mocniej nasili produkcję sebum.

Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna składać się z następujących etapów:

  • demakijaż i oczyszczanie twarzy – używaj do tego łagodnych środków do demakijażu i żeli oczyszczających;
  • tonizacja – dzięki temu przywracasz naturalne pH skóry;
  • nawilżanie – choć skóra trądzikowa jest tłusta i błyszcząca, to jednak jej nadmierne wysuszanie nie rozwiąże problemu. Ważnym etapem jest nawilżanie skóry, aby zapobiec nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe;
  • regularny peeling – usuwanie martwego naskórka pozwoli zmniejszyć ryzyko zatykania się porów.

Trądzik grudkowy może występować w każdym wieku. Aby złagodzić jego objawy, najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Przy nasilonych objawach najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który pomoże wyeliminować przyczyny trądziku. 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )