Dieta lekkostrawna – czy będzie odpowiednia dla najmłodszych?

Dieta lekkostrawna – czy będzie odpowiednia dla najmłodszych?

To, w jaki sposób odżywiają się nasze dzieci, ma dla nich fundamentalne znaczenie. Ich sposób żywienia wpływa na ich prawidłowy rozwój, a także na ich wygląd oraz samopoczucie. Zdarza się, że dieta, którą posiadają, powoduje zbyt duże obciążenie dla ich układu pokarmowego. Szczególnie jeśli często możemy znaleźć w niej słodycze czy też niezdrowe przekąski bogate w tłuszcze nasycone. Dlatego też dieta lekkostrawna jest polecana dla osób w każdym wieku i będzie też dobra dla dzieci.

Jakie produkty będą odpowiednie w ramach tej diety?

Przede wszystkim wycofujemy wszelkie produkty smażone w głębokim tłuszczu, ciężkostrawne oraz bogate w tłuszcze nasycone i utwardzone. Jednocześnie będziemy musieli zadbać o to, aby zaproponowana dieta lekkostrawna dla dzieci była w stanie dostarczyć rozwijającemu się organizmowi potrzebnych mu witamin i minerałów. To szalenie istotne, ponieważ dzieci bardzo szybko się rozwijają, a ewentualne niedobory mogą być groźne. Jeśli chodzi o obróbkę termiczną w takiej diecie, to wybieramy gotowanie na parze, pieczenie w folii, duszenie czy przygotowywanie dań w naczyniu żaroodpornym.

Po jakie produkty sięgnąć robiąc zakupy?

Jeśli chodzi o mięso w diecie lekkostrawnej, to na pewno możemy zdecydować się na drób, najlepiej, aby był to kurczak lub indyk. W diecie lekkostrawnej dla malucha jest miejsce na ryby, które są źródłem białka. Może to być mintaj bądź też dorsz. Nie możemy zapominać o produktach mlecznych, które przecież są źródłem cennego wapnia i tutaj możemy zdecydować się na jogurty naturalne oraz twarogi, ale te o obniżonej zawartości tłuszczu.

Wybierając tłuszcz do smarowania kanapek, możemy zdecydować się na niewielkie ilości masła bądź też miękkiej margaryny. W diecie lekkostrawnej na pewno trzeba uważać na jajka, gdyż są one źródłem cholesterolu. Natomiast to, co można podawać bez ograniczeń to warzywa, gdyż są one nie tylko lekkostrawne, ale są też źródłem różnego rodzaju witamin i minerałów. Dużym obciążeniem dla układu pokarmowego mogą być natomiast słodycze, ciastka, batoniki, krakersy, przekąski, a także dania fast food, takie jak na przykład frytki, hamburgery czy hot dogi.

Czy łatwo jest przejść na dietę lekkostrawną?

Bardzo wiele zależy od tego, jak dotychczas odżywiał się maluch. Jeśli nie była to zbyt zdrowa dieta to przejście na dietę lekkostrawną może okazać się pewnym szokiem i w początkowej fazie maluch będzie wykazywał duży opór przed zmianą nawyków żywieniowych (tak samo jak dorosły).

  • Dlatego też najlepiej jest wprowadzać zmiany stopniowo i postarać się, aby przygotowywane dla malca posiłki były atrakcyjne wizualnie.
  • Dobrym pomysłem są też konsultacje dietetyczne, tym bardziej jeśli nasz maluch ma też inny problem, który jest bardziej złożony (może to być na przykład nadwaga). Możemy odwiedzić stronę internetową Projekt Zdrowie, aby sprawdzić, w jaki sposób możemy umówić malucha na konsultacje dietetyczną. Czasem wystarczy kilka wizyt u specjalisty odnośnie tego, w jaki sposób zmienić sposób żywienia malucha. Dietetyk może również opracować dla nas jadłospis, dzięki któremu będziemy mogli podążać według określonych wytycznych podczas przygotowywania posiłków.

Pamiętajmy o tym, że rewolucyjne zmiany nigdy nie są dobre i są też ciężkie do wprowadzenia. Istotna jest też edukacja malucha. Powinniśmy uczyć go odnośnie tego, które produkty rzeczywiście są zdrowe, a które niekoniecznie. Możemy też dać mu możliwość wybierania spośród tego, co oferuje dieta lekkostrawna dla dzieci tego, co akurat chce zjeść tak, aby nie nakładać na niego zbyt wielu ograniczeń. Niezbyt zdrowe przekąski, które dziecko lubiło do tej pory, możemy postarać się zastąpić odrobinę zdrowszymi.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )