Bezpieczeństwo domowej sieci dla niewtajemniczonych
Nazwa czy też identyfikator sieci (określana też jako SSID) to podstawa, aby możliwe było jej wyszukanie oraz właściwe podłączenie sieci. Dobrze jest mieć unikalną nazwę, która szybko pozwoli zidentyfikować sieć np. wśród innych. Ważne jest przy tworzeniu nazwy sieci, aby nie zawierać w niej informacji dotyczących osobistych danych, przykładem niech będzie nazwisko. Jest to istotne, gdyż można skorzystać z opcji ukrywającej nazwy sieci, jednak nie wszyscy użytkownicy są tego świadomi.
Sieci bezprzewodowe pozwalają na uzyskanie dostępu do Internetu z urządzeń takich jak smartfony, tablety, laptopy itp. są uruchomiane prawie w każdym domu (niektórzy mogą niestety o tym nawet nie wiedzieć ). Dlatego też, często nasze domowe sieci WiFi nie są dobrze zabezpieczone, co daje możliwość osobom nieautoryzowanym, postronnym podłączać się do nich i korzystać z nich bezpłatnie. Można wówczas posiadać nasze przesyłane dane oraz wykorzystywać połączenie do różnych celów.
Poniżej w kilku prostych wskazówkach zapoznajmy się z zasadami jakie należy wdrożyć, aby bezpiecznie korzystać z domowej sieci WiFi. Powyższe wymaga uwierzytelnienia, zapewnienia szyfrowanej komunikacji oraz administratora w pełni świadomego przy podejmowanych działaniach. Można oczywiście zapewnić dostęp do sieci bezprzewodowej użytkownikom, których znamy pod warunkiem, że będzie on bezpieczny i szyfrowany.
Ważne jest, aby bezprzewodowy router skonfigurować tak, aby inni którzy będą odbierali sygnał radiowy domowej sieci, nie byli w stanie się podłączyć ani podsłuchiwać ruchu.
Powyższe da nam włączenie mechanizmów zabezpieczeń dostępnych w większości routerów WiFi (np. WPA2 Personal). Uruchomienie wiąże się z zabezpieczeniem dostępu do sieci hasłem. Dodatkowo zapewnia, że ruch między urządzeniami a routerem będzie szyfrowany. Istotne jest by mieć wiedzę czy nie używa się starszych metod zabezpieczania dostępu do sieci lub co gorsze nie pozostawia się sieci niezabezpieczonej. To bowiem umożliwia każdemu połączenie się.
W literaturze znajdziemy opcje do szyfrowania ruchu, jak również ważne jest w konfiguracji zabezpieczenia dostępu do sieci WiFi hasło wykorzystywane do podłączania się. Pamiętać należy jednak o jego innej konfiguracji niż to do panelu administracyjnego. Dobrze jest stworzyć hasło np. ok. 20 znaków, w którym zawrzemy symbole co uczyni je bardziej bezpieczne. Urządzenia, które podłączamy do sieci powinny zapamiętać hasła same.
Jeżeli zaś udostępniamy swoją sieć gościom, warto dokonywać zmian hasła tak dla bezpieczeństwa.
Jeśli zabezpieczenia punktu dostępowego są skonfigurowane, jedną z ostatnich czynności jest ustawienie serwerów używanych w sieci domowej. To usługa, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sieci Internet.