Wielopiły do drewna
Niewielu z nas zdaję sobie sprawę, że większość, o ile nie wszystkie, elementów drewnianych powstaje podczas obróbki drewna w wielkich zakładach przetwórstwa drewnianego lub w tartakach. Tarcicy trafią do tego typu zakładów i zaczyna się magia. Wielkie bele drewna trafiają na stoły obrabiarek. Najczęściej przecinane są na podłużne plastry dzięki użyciu wielopiły.
Wielopiły podstawa linii technologicznej
W wielu stolarniach wielopiły są podstawowym elementem linii technologicznych. Przy ich użyciu możliwe jest rozkrojenie drewna, które pozwoli otrzymać płaty wykorzystywane w dalszej obróbce i tworzeniu poszczególnych elementów drewnianych. W celu zapewnienia płynnego i bezpiecznego procesu produkcji niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich maszyn. Wielopiły powinny zatem charakteryzować się stabilnością podczas pracy z ciężkim materiałem i długą żywotnością eksploatacyjną. W tym celu muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i posiadać odpowiednie parametry.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wielopiły?
Decydując się na zakup wielopiły do swojego domowego warsztatu lub do zakładu pracy należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest typ piły. Rozróżniamy dwa typy wielopił. Pierwszym jest wielopiła gąsienicowa, drugim wielopiła wałowa. Wielopiła gąsienicowa to piła cechująca się tym, że obrabiany materiał przesuwa się po gąsienicy, która znajduje się na płacie pilarki. Wał z piłami znajduje się nad gąsienicą. To on determinuje jaka będzie szerokość poszczególnych elementów po obróbce. W przypadku wielopiły wałowej drewno przesuwa się poprzez wały umiejscowione a wysokości wału z piłami.
Poza typem wielopiły, warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie maszyn, a mianowicie laser, stoły podawcze I odbiorcze, dodatkowe wały w tulejami, wkłady do krótkich elementów. Należy pamiętać, że technologia z roku na rok się zmienia. Maszyny są cały czas udoskonalane, aby proces obróbki metalu był jeszcze prostszy. Warto zainwestować lepszą maszynę, którą będzie można zaktualizować wraz z rozwojem technologii.