Rozwój osobisty – nasz przyjaciel, czy wróg?

Rozwój osobisty – nasz przyjaciel, czy wróg?

Wydaje się, że każdy rozwój nam służy. Zwłaszcza rozwój osobisty, który obejmuje wiele sfer naszego życia. Niektórzy uważają, że jest konieczny, inni, że możliwy. Mało kto, jednak zwraca uwagę na sposób podążania w kierunku lepszego życia. Na to, czy rzeczywiście jest on dla nas dobre. Zazwyczaj rozwój utożsamiamy ze zdobywaniem kwalifikacji zawodowych, z dodatkowym fakultetem na studiach, czy czymkolwiek co da nam jakieś namacalne zmiany. W codziennym zgiełku zapominamy, że rozwój to stan, który pomaga nam w zdobywaniu nowej wiedzy, która sprawia nam po prostu przyjemność, bądź jest potrzebna do przetrwania. Ten pierwszy powód jest zazwyczaj bagatelizowany, uważamy że nie rozwijamy się, jeżeli coś robimy wyłącznie dla przyjemności, a nie korzyści duchowych czy materialnych. Przykładem może być tutaj popularny w tych czasach gaming, spotykany najczęściej wśród najmłodszych, ale nie tylko. Gry, to nie tylko rozrywka, ale także nauka posługiwania się komputerem czy poznawanie nowego języka. Może zainteresuje Cię również: gry w maszyny hazardowe. w których spotkamy się nie tylko z powszechnie panująca opinią uzależnienia, ale wręcz przeciwnie, zdobyciem umiejętności zarządzania budżetem czy logicznym myśleniem.

Rozwój osobisty drobnymi krokami

Jednym z pomysłów na zmianę życiową jest zmiana myślenia, choćby najdrobniejsza. Złote myśli w formie cytatów bardzo dobrze pełnią rolę inspirującą. Czasami wystarczy zdanie, żebyśmy doznali olśnienia i zmienili kierunek naszej drogi życiowej. Już starożytni filozofowie, pisarze i poeci wiedzieli o sile słowa. Jego funkcji moralizatorskiej. Dlatego dzisiaj czerpiemy z dorobku intelektualnego mędrców żyjących jeszcze przed Chrystusem. W Internecie krążą myśli, które często są częściami całych teorii filozoficznych. Dziś nadal popularne, ale w okrojonej wersji, wykorzystuje się do wzbogacenia treści kalendarzy książkowych. Cytat na każdy dzień pełni różne funkcje. Raz może motywować, za drugim razem pocieszać, a innym razem przestrzegać przed złym postępowaniem. Złote myśli prezentują wartości. Dzięki nim zastanawiamy się nad własną hierarchią wartości i ewentualną potrzebą jej modyfikacji.

Rozwój osobisty w poradnikach

Jeśli same krótkie myśli nam nie wystarczają, szukamy całych opracowań na temat rozwoju osobistego. Jest wiele dostępnych książek podejmujących tę kwestię. Autorzy pozycji o rozwoju osobistym podejmują różną tematykę. Czasami trafiamy na opracowania sławnych osób, które uważają, że za pomocą opisu swojego doświadczenia życiowego są w stanie przekazać czytelnikom „przepis na dobre życie”. Pojawiają się również publikacje life coachów, którzy próbują przekonać, w umiejętny sposób, że są nam potrzebni. Nie tylko, jako autorzy książek, ale „prywatni mistrzowie życia”. Zachęcają nas całymi listami ćwiczeń, bo przecież praktyka jest ważniejsza od suchej teorii! Wśród autorów poradników pojawiają się także psychologowie, którzy moim zdaniem, mają najwięcej do powiedzenia na temat ludzkiej psychiki i zmian życiowych.

Opinia psychologa

Patryk Wójcik, autor bloga „architekturasukcesu.pl”, jest właśnie psychologiem. Po przeczytaniu jego artykułu stwierdziłam, że pisze bardzo rozsądnie. Zachęca do ostrożnego spojrzenia na pojęcie „rozwój osobisty”. Podaje przykład osób, które potrzebują leczenia psychoterapią i nie są gotowe na samodzielne poszukiwania dróg rozwoju. Dla nich najważniejsze są rozmowy ze specjalistą, który zaproponuje fachowe metody dobrane do konkretnego schorzenia.

Autor wspomina również o ludziach mających obsesję na punkcie rozwoju osobistego. Na początku są bardzo zainteresowani tematem, później staje się on ich jedyną pasją. Ludzie ci działają następnie w sposób natrętny. Próbują „nawrócić” innych na swój tok myślenia, zmuszają do pójścia ich drogą.

Jest również kolejny niekorzystny efekt źle rozumianego rozwoju osobistego. A mianowicie, wypieranie negatywnych emocji. Kiedy się to dzieje stajemy się bardziej podatni na manipulację. Nie myślimy krytycznie i osoba, która nam pomaga w łatwy sposób może uzależnić nas od siebie.

Wszystkie metody zmian życiowych powinny być przez nas dobrze przemyślane. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnych rozwiązań zapytajmy się w duchu, czy rzeczywiście tego potrzebujemy. Czy wprowadzi to do naszego życia więcej harmonii, czy chaosu?

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )