Podświetl wnętrze mieszkania lampą oliwna.

Podświetl wnętrze mieszkania lampą oliwna.

Lampa oliwna czy dostarcza tyle samo światła co świeca, ale jej dodatkową zaletą jest odporność na podmuchy wiatru, a latem nie przyciąga komarów, jak jaskrawe światło. Ponadto, jest to bardzo estetyczny obiekt, który ma w swoim wnętrzu, a który obecnie odtwarza złotą jasność lamp oliwnych używanych przez starożytnych Rzymian.

Skład zabytkowej lampy oliwnej.

Historycznie, stara lampa oliwna składa się z centralnego zbiornika zawierającego olej, ogona, który trzyma go bez poparzenia palców i wylewki, z której wychodzi knot, który ma być zapalony. W czasach rzymskich lampa była najczęściej formowana w terakocie, ale później korpus był wykonany z miedzi lub mosiądzu.

Najstarsze z nich są bardzo podobne do lampy Aladdina: jeden korpus z terakoty lub miedzi z knotem na końcu. Ale konstrukcja najnowszych modeli (a kiedy mówimy o najnowszej, to mówimy o połowie XIX wieku) jest podobna do tej z lamp naftowych, które przyszły później: podstawa zawierająca paliwo, regulowany knot i szklany korpus.

Jak jej używać?

Staromodna lampa oliwna działa więc z… olejem. Jeśli cofniemy się w czasie, rodzaj używanego oleju mógł być różny:

a. olej roślinny;
b. olej mineralny;
c. olej wielorybniczy;
d. tłuszcz zwierzęcy.

Ale w dzisiejszych czasach, jeśli masz taką oprawę, raczej wskazane jest użycie oleju roślinnego: oliwy z oliwek lub, jeśli to niemożliwe, pachnącego oleju do lamp. Rzymianie, którzy byli wielkimi konsumentami tego typu oświetlenia, używali tego oleju. Wlewa się go do zbiornika przez centralny otwór.

Do knota używa się sznurka konopnego lub bawełnianego: wystarczy 3 lub 4 mm średnicy i około 10 cm długości. Knot wkłada się do lampy przez wylewkę, z której wystaje kawałek knota o długości od 1,5 do 3 cm.

Wskazówka: Jeśli zrobisz swój własny knot, zawiąż węzły na sznurku w odstępach 2 cm. Kiedy knot spłonie, wystarczy wyciągnąć następny węzeł i umieścić go na krawędzi wylewki.

Trochę historii.

Lampa oliwna pochodzi z okresu neolitu, kiedy to nasi przodkowie praktykowali malarstwo skalne, zapalając pochodnię pokrytą tłuszczem zwierzęcym i zapalając ją. W Mezopotamii ich stosowanie, możliwe dzięki zastosowaniu oleju mineralnego, jest potwierdzone jako powszechna praktyka. A Rzymianie z kolei lubili je, o czym świadczy poświęcona im specjalna kolekcja wystawiona w Luwrze.

Wynalazki z XVIII i XIX wieku przyczyniły się do ustabilizowania systemu: boczny zbiornik, który pozwala na wypchnięcie oleju do wylewki pod wpływem własnego ciężaru; mechanizmy zegarowe w połączeniu z pompą sprawiają, że olej unosi się w palniku itp.
Lampa oliwna znika wraz z pojawieniem się lampy naftowej: substancja ta, bardziej płynna niż dotychczas używany olej, łatwiej unosi się w kierunku knota. Obecnie zabytkową lampę naftową można znaleźć tylko na rynku antyków.

Gdzie znaleźć dobrą okazję?

Aby znaleźć zabytkową lampę naftową w dzisiejszych czasach musisz polować fizycznie lub wirtualnie. Znajdziesz je:

a. a pchlich targach;
b. sklepach z antykami;
c. Internecie: strony firmowe, strony aukcyjne, osoby prywatne.

Innym rozwiązaniem jest zlecenie jego wykonania. Rzemieślnicy oferują lampę oliwną zbudowaną zgodnie z klasycznymi standardami, z wiedzą bliską sztuce rzymskiej, za około 70 złotych.

Spraw, by twoja własna zabytkowa lampa oliwna stała się modna.

Wreszcie, zawsze można zrobić własną lampę naftową. Wygodne, jeśli wybierasz się na kemping lub jeśli prąd gaśnie w burzliwą noc, możesz go bardzo łatwo zbudować. Do tego będzie potrzebne:

a. prosty zakręcany słoik z pokrywką, lub szklanka i korek;
b. pasek bawełnianej szmatki, żeby go wykleić;
c. butelka oleju roślinnego;
d. nożyczki i dobry nóż.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )