Ile kosztuje wdrożenie systemu CRM w firmie?

Ile kosztuje wdrożenie systemu CRM w firmie?

Decydując się na wdrożenie CRM koszty takiego systemu powinny mieć dla nas istotne znaczenie. Nie zawsze najdroższe rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego przedsiębiorstwa, jak również najtańsze nie zawsze spełni nasze oczekiwania.

Jak zatem oszacować ile kosztuje CRM?

Koszt systemu CRM będzie uzależniony od ilości użytkowników korzystających z tego narzędzia oraz funkcji, jakie wdrożymy w firmie. Im więcej indywidualnych i niestandardowych rozwiązań, tym koszty będą rosnąć. Zazwyczaj na początku firmy decydują się na stopniowe wdrożenie systemu CRM.

Początkowo są to podstawowe moduły, które umożliwiają koordynowanie bazą danych klientów, listami mailingowymi i marketingowymi oraz zarządzaniem kontraktami.

Koszt wdrożenia CRM może wahać się od 10 do 50 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty licencji.

Nie warto jednak zrażać się kwotą oprogramowania ani wdrożenia. Prawidłowo przeprowadzone wdrożenie systemu CRM pozwoli nam w przyszłości funkcjonować o wiele wydajniej oraz uporządkować dane, które do tej pory pracownicy gromadzili w swoich skoroszytach, tabelach czy notesach. Będzie miało również przełożenie na utrzymywanie jednego standardu w stosunku do wszystkich klientów, a mimo to pozwoli na indywidualne podejście do każdego z nich. System CRM ma za zadanie usprawnić dotychczasowe procesy, żeby w trakcie ofertowania lub domykania sprzedaży nikomu nic nie mogło umknąć.

Sam proces wdrażania, jak i jego koszt, jest uzależniony od wielkości firmy, przetwarzanej przez pracowników procesów oraz na indywidualnych funkcjonalnościach. Najbardziej rozsądnym wyborem dla firm, które chcą wdrożyć system CRM HubSpot jest Licencja Starter. Jest to produkt dla firm, które nie chcą ponosić dużych kosztów wdrożenia na start.

Druga licencja to Licencja Professional, dzięki której zautomatyzujemy procesy sprzedażowe oraz dostosujemy raportowanie do własnych potrzeb. Trzecim rodzajem licencji jest Enterprise. Jest to produkt dla firm, które cechują się zaawansowanymi strukturami organizacyjnymi.

W wyborze produktu skrojonego na naszą miarę pomogą specjaliści z BusinessWeb.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )