Funkcje i rodzaje fizjoterapii

Funkcje i rodzaje fizjoterapii

Często zdarza się, że pacjenci zamiennie używają określeń fizjoterapii i rehabilitacji. Tymczasem jest to błąd – wszystko dlatego, że terapia wchodzi w skład rehabilitacji medycznej i odnosi się do czynności o znacznie węższym zakresie.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się metodami leczenia środkami naturalnymi – oparte są one na czynnikach naturalnie obecnych w środowisku człowieka. Mowa tutaj między innymi o ruchu, bodźcach termicznych, świetlnych, chemicznych, elektrycznych oraz kinetycznych. Fizjoterapia składa się z szeregu działań, które mają za zadanie przyspieszenie procesu rekonwalescencji oraz ułatwienie osobie chorej powrotu do pełnej sprawności i możliwości wykonywania codziennych czynności.

Kto może korzystać z fizjoterapii?

Wizytę u fizjoterapeuty zazwyczaj odbywają pacjenci, którzy zmagają się z dolegliwościami ze strony:

  • układy oddechowego – to jest mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma,
  • układu sercowo-naczyniowego – po przebytym zawale serca bądź też z chorobami serca,
  • układu nerwowego – przy stwardnieniu rozsianym, w chorobie Parkinsona bądź też po udarze mózgu,
  • układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego – zapalenie stawów, bóle pleców, urazy kręgosłupa szyjnego i urazy sportowe.

Jakie są rodzaje fizjoterapii?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak wiele metod leczenia i profilaktyki obejmuje fizjoterapia Gliwice. W zależności od tego, z jakimi problemami pacjent zgłosi się do fizjoterapeuty, ten dobierze dla niego odpowiednią technikę.

Ćwiczenia zakresu ruchu

Pomimo tego że przy wstępnych etapach powrotu do zdrowia choremu często zaleca się odpoczynek, to jednak przedłużony okres bezczynności może przedłużyć, a nawet uniemożliwić proces regeneracji. Zadaniem fizjoterapeutów jest zalecenie pacjentowi ćwiczeń ruchowych, które pobudzają ruchomość stawów, ułatwiają krążenie i mobilizują go do poruszania się.

Jest to bardzo ważne, jeśli chodzi o zapobieganie problemom z posturą, a także atrofią mięśni.

Mobilizacja tkanek miękkich

Określana jest również mianem masażu terapeutycznego. Dzięki niej fizjoterapeuta może zmniejszyć obrzęki w niektórych obszarach ciała, a także rozluźnić mięśnie pacjenta. Mobilizacja tkanek miękkich szczególnie polecana jest w przypadku pacjentów cierpiących na dolegliwości bólowe związane z urazami sportowymi. Dzięki masażowi można poprawić krążenie limfy i krwi, a także zredukować obrzęki związane ze stanami zapalnymi.

Elektroterapia

Zaliczana jest do najnowszych technik fizjoterapii. Elektrody przymocowane do skóry zapewniają stymulację elektryczną, powodując skracanie mięśni. Pozwala to zapobiegać atrofii. Elektroterapia często stosowana jest u pacjentów ze znacznym ograniczeniem ruchomości bądź też paraliżem. Stosuje się ją w połączeniu z terapią ultradźwiękową i laserową.

Krioterapia/terapia cieplna

Osoby pracujące przy biurku oraz zawodowi sportowcy często narzekają na sztywność i bolesność mięśni. W takiej sytuacji pozytywne efekty może przynieść działanie zimna lub ciepła na wskazane obszary ciała. Krioterapia obejmuje masaż lodem bądź też nałożenie zimnych okładów – terapia cieplna z kolei wykonywana jest przy pomocy okładów o wysokiej temperaturze, bądź też wosku parafinowego.

Kinesiotaping

Polega na nakładaniu bezpośrednio na skórę kolorowych taśm, które umożliwiają stabilizację mięśni i stawów. Elastyczność taśmy pozwala na wykonywanie zalecanych przez specjalistę ćwiczeń.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )