Formy wtryskowe – dlaczego są ważnym elementem linii produkcyjnej?

Formy wtryskowe – dlaczego są ważnym elementem linii produkcyjnej?

Nowoczesne technologie są motorem napędowym przemysłu. To dzięki różnym innowacyjnym rozwiązaniom udało się wprowadzić powtarzalną produkcję elementów o konkretnych parametrach. Do tego grona możemy także zaliczyć formy wtryskowe. W jaki sposób uzyskuje się produkt końcowy?

Formy wtryskowe – co musisz wiedzieć na ich temat?

Formowanie wtryskowe jet niezwykle precyzyjna techniką formowania tworzyw sztucznych. Proces składa się z kilku etapów. Do specjalnie przygotowanej formy wlewa się uplastycznione tworzywo, które następnie zastyga i tworzy tzw. wypraskę. Gotowy produkt powstaje po usunięciu formy wraz z wkładem wlewowym. Proces ten jest powtarzany tak długo, aż zostanie zrealizowana żądana przez klienta ilość elementów. Do tego rodzaju produkcji niezbędne są urządzenia zwane wtryskarkami. W przemyśle wykorzystuje się je zarówno do obróbki tworzyw termoplastycznych, jak i termoutwardzalnych. Pierwszym krokiem jest zawsze upłynnienie materiału. W cylindrze wtryskarki umieszczony jest ślimak, który ogrzewa i upłynnia materiał. Dzieje się to poprzez obrotowy ruch, w jaki zostaje on wprowadzany. Ten sam ślimak działa wówczas na tłok i umożliwia wykonanie wtrysku właściwego. Dzięki temu płynny materiał trafi do formy.

Formy wtryskowe – kto oferuje takie specjalistyczne rozwiązania?

Tego typu maszyny wykonuje się najczęściej ze stali. Posiadają one specjalnie wydrążony system kanałów, dzięki czemu napełnienie formy tworzywem trwa bardzo krótko. Kolejnym etapem jest ogrzanie lub schłodzenie formy. Wszystko zależy od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Jeśli jest to tworzywo termoplastyczne, musimy schłodzić formę. Jeśli zaś jest to tworzywo termoutwardzalne, to w takim wypadku konieczne będzie ogrzanie formy. Gdy nasz surowiec się zestali, będziemy mogli wyjąć go z formy. Obecnie odbywa się to w sposób automatyczny. Służy do tego układ wypychania. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/narzedziownia/formy-wtryskowe/. Ostatnim etapem formowania jest usunięcie resztek tworzywa oraz polerowanie. Dlatego produkt końcowy będzie nie tylko funkcjonalny, ale będzie także prezentował się wizualnie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )